Zprávy z akcí

Tato stránka obsahuje vybrané články o uskutečněných akcích pořádaných župou nebo sdruženými tělocvičnými jednotami. Články o  župních akcích publikuje župa. Články o akcích tělocvičných jednot publikují tělocvičné jednoty.

 

O víkendu 8. a 9. června se na několika pražských sportovištích konal Přebor ve sportovní všestrannosti. Jeden z nejtěžších závodů, který kombinuje atletiku, gymnastiku, šplh a plavání. Všech deset disciplín je rozloženo do dvou dnů. Z Jihočeské župy nás jelo reprezentovat osm všestranných závodníků z Milevska (Martina Koňáková, Kateřina Müllerová, Natálie Kozáková, Petr Molík, Bára Sulanová a Pavla Molíková) a šest z Písku (Jan Šíma, Linda Kropáčková, Kateřina Suková, Andrea Matošková, Jan Suk a Marek Matoška)

Klání se zúčastnilo skoro 180 závodníků a závodnic. V Tyršově domě na Malé Straně soutěžily mužské složky ve sportovní gymnastice a šplhu, ženské složky závodí ve vedlejší Nosticově tělocvičně. Atletické disciplíny proběhly na Stadionu Mládeže Na Kotlářce v Dejvicích a poslední disciplínou víceboje bylo plavání, které proběhlo v neděli opět v Tyršově domě.

V gymnastice se jedná v mužských složkách o tyto discipliny - kruhy, přeskok, bradla, hrazdu a prostnou. Dívky a ženy bojovaly ve čtyřech  disciplínách - přeskok, hrazda, kladina a prostná. Všechny kategorie pak kromě dorostenek a žen absolvují ještě závod ve šplhu. V atletice závodili všichni ve sprintu (60 až 100 metrů), hodu kriketovým míčkem či vrhu koulí, skoku dalekém a vytrvalostním běhu (600 až 1500 metrů). Víceboj pak dovršil plavecký sprint (50 nebo 100 metrů).

Jihočeši trhali osobní rekordy a celkově vybojovali úžasných 31 medailí a domů dovezli 4 z 8 možných titulů. Titulem Přeborník ČOS v sokolské všestrannosti se tak může pyšnit Martina Koňáková, Bára Sulanová, Pavla Molíková z Milevska a Marek Matoška z Písku.

 

 

Výsledky st. žactva zde (plavání, šplh, gymnastika, atletika, celkově):

Žákyně III:

Martina Koňáková (4.,1.,16.,1., celkově 1. místo)

Kateřina Müllerová (1.,5.,18.-19.,2., celkově 2. místo)

Natálie Kozáková (12., 3.-4., 8., 3., celkově 3. místo)

Žákyně IV:

Bára Sulanová (3., 1., 5.-6., 1., celkově 1. místo)

Linda Kropáčková (10., 26., 5.-6., 12.,  celkově 8. místo)

Dorostenky

Pavla Molíková (4., nešplhá se, 2.,1.,celkově 1. místo)

Andrea Matošková (1., nešplhá se, 4., 6., celkově 2. místo)

Kateřina Suková (2., nešplhá se, 3., 9., celkově 4. místo)

Žáci III:

Petr Molík (3.,2.,9.,2.,celkově 3. místo)

Jan Šíma (14.,14.,7.,11., celkově 10.místo)

Jan Dolista (8.,5.,14.,5., celkově 11. místo)

Žáci IV:

Ondřej Řezba (10.,11.,11.,11.,celkově 10. místo)

Muži:

Marek Matoška (3., 3., 1.,1., celkově 1.místo)

Jan Suk (2.,6.,3.,6., celkově 4. místo)

 

Napsala Petra Molíková

 

      Republiková soutěž mladšího žactva v sokolské všestrannosti letos zavítala do Plzně. Celostátního přeboru se zúčastnilo 63 závodníků kategorie I. a 73 závodníků kategorie II. Postup do celostátního přeboru si za Jihočeskou župu vybojovalo 8 dětí. Z Písku Viola Trambová, Radim Špeta, Vanda Knettigová, Antonín Hašek a Jindřich Hašek. Z Milevského Sokola Emma Fořtová, Tomáš Bolek a Veronika Matějková.

      V sobotu na Den dětí si mladí sokolové zazávodili ve sportovní gymnastice, šplhu a atletice. A na nedělní ráno si schovali plavání.

     Výsledky soupeření v gymnastice kategorie I. (r. nar. 2010 - 2012) V. Trambová 2., E. Fořtová 4., T. Bolek 6., R. Špeta 19. Kategorie II. (r. nar. 2008-2009) V. Knettigová 5., J. Hašek 5., V. Matějková 7., A. Hašek 11.

      Šplh na tyči kategorie I. T. Bolek 4., V. Trambová 11 -13., E. Fořtová 15 - 16., R. Špeta 18. Kategorie II. V. Knettigová 1., A. Hašek 2 - 3., V. Matějková 3., J. Hašek 9.

      Atletika kategorie I. T. Bolek 1., V. Trambová 5., R. Špeta 11., E. Fořtová 15 - 16. Kategorie II. V. Knettigová 4., A. Hašek 6., V. Matějková 11., J. Hašek 12.

      Plavání kategorie I. R. Špeta 5., V. Trambová 13., T. Bolek 15 - 16., E. Fořtová 19. Kategorie II. V. Knettigová 2., J. Hašek 2., A. Hašek 7., V. Matějková 8.  

     Všechny výkony dětí se převedou na body a sečtou. V soutěži o nejvšestrannějšího přeborníka republiky pro rok 2019 to dopadlo takto, žákyně kategorie I. Viola Trambová 4., Emma Fořtová 14. Žáci kategorie I. Tomáš Bolek 2., Radim Špeta 14.       Žákyně kategorie II. Vanda Knettigová 3., Veronika Matějková 7., žáci kategorie II. Antonín Hašek 5., Jindřich Hašek 8.

      Úplným vyvrcholením přeborů bylo vyhlášení soutěže družstev v němž družstvo kategorie I. (Fořtová, Trambová, Bolek, Špeta) dosáhlo na 5. příčku.       Družstvu kategorie II. (Knettigová, Matějková, Hašek, Hašek) uniklo zlato jen o 12 bodíků, což se rovná v atletice při skoku dalekém 8cm.

      Všem našim závodníkům děkujeme za výborné výsledky a skvělou reprezentaci odboru všestrannosti celé Jihočeské župy.

 

Lenka Hašková

 

Již 20. ročník přeboru ČOS v zálesáckém závodu zdatnosti se po třech letech vrátil do Proseče pod Ještědem. Jihočeská župa vyslala, dle výsledků z župního přeboru ZZZ, dvě hlídky v kategorii žactvo (T. J. Sokol Lišov a T. J. Sokol Kamenný Újezd) a dvě hlídky v kategorii dorost (obě T. J. Sokol Kamenný Újezd). Přeboru se zúčastnilo rekordních 60 hlídek (35 žactvo a 25 dorost), což s sebou neslo menší organizační komplikace – v pátek se nekonala žádná večerní hra a závodníci tedy měli čas na poslední trénink, čehož mnozí opravdu využili.

V sobotu ráno proběhl slavnostní nástup a závodní kolotoč se rozeběhl. Podle startovní čísel některé hlídky nastupovaly na trať závodu a jiné na stanoviště mimo závodní okruh, což byly testy z historie sokola, zdravovědy a stanoviště KPR a rozdělávání ohně. Hlavní trasa závodu byla dlouhá přibližně 3 km a její součástí bylo 15 tradičních stanovišť (řezání a štípání špalíku, vázání uzlů, určování azimutů, šplh po laně či žebříku, manévry přes potok, určování bylin, dřevin, živočichů, poznávání souhvězdí a topografických značek, hod na cíl či šošónský běh). Večer byl zakončen táborovým ohněm s klasickými písněmi a mluveným slovem.

Jihočeské hlídky potvrdily svojí vysokou výkonost z posledních let. V kategorii žactvo hlídka ve složení Adéla Ambrožová, Martin Ondřich a Matěj Švarc (T. J. Sokol Kamenný Újezd) vyhrála a odváží si tak opět putovní zlatou sekeru pro vítěze. Navíc hlídka ve složení Petr Eliška, Radek Švarc a Pavel Soukup (T. J. Sokol Lišov) obsadila 3. místo. V kategorii dorost hlídka Veronika Chalupová, Anna Ondřichová a Valentýna Šmejkalová skončila na 2. místě a hlídka Eliška a Jana Filausovi a Josef Fiala na 9. místě (obě hlídky T. J. Sokol Kamenný Újezd).

Příští ročník se bude pravděpodobně konat v Třebíči.

Jiří Ambrož

 

            V sobotu 4. května proběhl župní přebor zálesáckého závodu zdatnosti, který letos pořádala jednota České Budějovice. Své síly, šikovnost, znalosti přírody a tábornické dovednosti si poměřilo 14 trojčlenných hlídek z Kamenného Újezdu, Lišova a Č. Budějovic. V kategorii dorost postoupily do celostátního kola dvě hlídky z Kamenného Újezdu, v kategorii žáci jedna hlídka z Kamenného Újezdu a jedna z Lišova. Nejmladší přípravka nemá celorepublikové finále, ale závod absolvovala se srovnatelným nasazením jako starší kamarádi. Postupujícím držíme palce do celostátního kola.

 

Výsledky najdete v příloze.

 

Majka Šmilauerová

Přílohy
FileFile size
Download this file (vysledky2.pdf)Výsledková listina126 kB

V sobotu dne 4.5.2019 proběhly na atletickém stadionu v Písku poslední ze série přeborů sokolské všestrannosti, a to závody v atletice. Zúčastnilo se jich 209 závodníků.

Organizátoři se své role zhostili na jedničku, a tak nedocházelo k žádným průtahům. Na závěr se zhoršilo počasí, a tak jsme museli oželet závody štafet  a závody skončily dokonce dříve, než bylo plánováno.

Závody byly ukončeny vyhlášením výsledků atletiky a celé všestrannosti roku 2019. Naši nejúspěšnější závodníci nás budou reprezentovat na přeborech ČOS v Plzni a v Praze. Držme jim palce!

V sobotu dne 6.4.2019 proběhly v Písku župní přebory ve sportovní gymnastice a šplhu. Zúčastnilo se jich na 196 závodníků ze 7 tělocvičných jednot (Boršov nad Vltavou, České Budějovice, Křemže, Milevsko, Písek, Strakonice a Volyně).