Zprávy z akcí

Tato stránka obsahuje vybrané články o uskutečněných akcích pořádaných župou nebo sdruženými tělocvičnými jednotami. Články o  župních akcích publikuje župa. Články o akcích tělocvičných jednot publikují tělocvičné jednoty.

 

XVI. světová gymnaestráda v DORNBIRNU 7. až 14. 7. 2019

 

V rakouském Dornbirnu se 7.-13. 7. 2019 konala XVI. světová gymnaestráda, jíž se zúčastnilo více než 18.000 cvičenek a cvičenců z 69 zemí celého světa. Heslem bylo "Show your colours!", tedy Ukažte své barvy. V české výpravě, která čítala na 870 žen a mužů, byli samozřejmě zástupci Sokola, a to se dvěma hromadnými skladbami (Spolu, Borci) a jedním pódiovým vystoupením (Pojďme nabarvit svět). Z naší župy se za finanční podpory Jihočeského kraje zúčastnilo celkem 40 žen a mužů. Ti cvičili v česko-slovenské skladbě Spolu (27) a ve skladbě Borci (13). Obě byly k vidění na XVI. všesokolského sletu v loňském roce.

Tóny a slova známé písně Michala Tučného Báječná ženská si vybraly dvě desítky
mirovických Sokolek ke svému společnému cvičení v rámci oslav 125. výročí založení Tělocvičné
jednoty Sokol Mirovice a 100. výročí založení SK Mirovice.

V sobotu 22. června odpoledne předvedly hromadnou country skladbu na fotbalovém hřišti
v mezičase mezi fotbalovými zápasy. Poděkování za pečlivou přípravu a vedení nácviku patří Vlastě
Vejšické.

Připnutí pamětních stuh města Mirovice na prapory dvou sportovních organizací bylo součástí mimořádných oslav v sobotu 22. června. V multifunkčním areálu
u kulturního domu slavila Tělocvičná jednota Sokol Mirovice 125. výročí založení a SK Mirovice – oddíl kopané 100. výročí založení.

Starosta Josef Vejšický připomněl, že díky dlouhé tradici je se sportem spjata snad každá rodina v Mirovicích. „Sokolové i fotbalisti obohacují svými pestrými
aktivitami život ve městě a za to jim patří dík,“ dodal Josef Vejšický.

V sobotu 22.6.2019 uspořádali milevští Sokoli pódiové vystoupení a zábavné soutěže pro děti i dospělé v rámci akce Milevsko sobě. Účastníci soutěží závodili v netradičních disciplinách jako běh s vajíčkem nebo chůze na chůdách. Milevští Sokoli tak přispěli velkou měrou ke zdaru celé akce pořádané Městem Milevskem.

O víkendu 8. a 9. června se na několika pražských sportovištích konal Přebor ve sportovní všestrannosti. Jeden z nejtěžších závodů, který kombinuje atletiku, gymnastiku, šplh a plavání. Všech deset disciplín je rozloženo do dvou dnů. Z Jihočeské župy nás jelo reprezentovat osm všestranných závodníků z Milevska (Martina Koňáková, Kateřina Müllerová, Natálie Kozáková, Petr Molík, Bára Sulanová a Pavla Molíková) a šest z Písku (Jan Šíma, Linda Kropáčková, Kateřina Suková, Andrea Matošková, Jan Suk a Marek Matoška)

Klání se zúčastnilo skoro 180 závodníků a závodnic. V Tyršově domě na Malé Straně soutěžily mužské složky ve sportovní gymnastice a šplhu, ženské složky závodí ve vedlejší Nosticově tělocvičně. Atletické disciplíny proběhly na Stadionu Mládeže Na Kotlářce v Dejvicích a poslední disciplínou víceboje bylo plavání, které proběhlo v neděli opět v Tyršově domě.

V gymnastice se jedná v mužských složkách o tyto discipliny - kruhy, přeskok, bradla, hrazdu a prostnou. Dívky a ženy bojovaly ve čtyřech  disciplínách - přeskok, hrazda, kladina a prostná. Všechny kategorie pak kromě dorostenek a žen absolvují ještě závod ve šplhu. V atletice závodili všichni ve sprintu (60 až 100 metrů), hodu kriketovým míčkem či vrhu koulí, skoku dalekém a vytrvalostním běhu (600 až 1500 metrů). Víceboj pak dovršil plavecký sprint (50 nebo 100 metrů).

Jihočeši trhali osobní rekordy a celkově vybojovali úžasných 31 medailí a domů dovezli 4 z 8 možných titulů. Titulem Přeborník ČOS v sokolské všestrannosti se tak může pyšnit Martina Koňáková, Bára Sulanová, Pavla Molíková z Milevska a Marek Matoška z Písku.

 

 

Výsledky st. žactva zde (plavání, šplh, gymnastika, atletika, celkově):

Žákyně III:

Martina Koňáková (4.,1.,16.,1., celkově 1. místo)

Kateřina Müllerová (1.,5.,18.-19.,2., celkově 2. místo)

Natálie Kozáková (12., 3.-4., 8., 3., celkově 3. místo)

Žákyně IV:

Bára Sulanová (3., 1., 5.-6., 1., celkově 1. místo)

Linda Kropáčková (10., 26., 5.-6., 12.,  celkově 8. místo)

Dorostenky

Pavla Molíková (4., nešplhá se, 2.,1.,celkově 1. místo)

Andrea Matošková (1., nešplhá se, 4., 6., celkově 2. místo)

Kateřina Suková (2., nešplhá se, 3., 9., celkově 4. místo)

Žáci III:

Petr Molík (3.,2.,9.,2.,celkově 3. místo)

Jan Šíma (14.,14.,7.,11., celkově 10.místo)

Jan Dolista (8.,5.,14.,5., celkově 11. místo)

Žáci IV:

Ondřej Řezba (10.,11.,11.,11.,celkově 10. místo)

Muži:

Marek Matoška (3., 3., 1.,1., celkově 1.místo)

Jan Suk (2.,6.,3.,6., celkově 4. místo)

 

Napsala Petra Molíková

 

      Republiková soutěž mladšího žactva v sokolské všestrannosti letos zavítala do Plzně. Celostátního přeboru se zúčastnilo 63 závodníků kategorie I. a 73 závodníků kategorie II. Postup do celostátního přeboru si za Jihočeskou župu vybojovalo 8 dětí. Z Písku Viola Trambová, Radim Špeta, Vanda Knettigová, Antonín Hašek a Jindřich Hašek. Z Milevského Sokola Emma Fořtová, Tomáš Bolek a Veronika Matějková.

      V sobotu na Den dětí si mladí sokolové zazávodili ve sportovní gymnastice, šplhu a atletice. A na nedělní ráno si schovali plavání.

     Výsledky soupeření v gymnastice kategorie I. (r. nar. 2010 - 2012) V. Trambová 2., E. Fořtová 4., T. Bolek 6., R. Špeta 19. Kategorie II. (r. nar. 2008-2009) V. Knettigová 5., J. Hašek 5., V. Matějková 7., A. Hašek 11.

      Šplh na tyči kategorie I. T. Bolek 4., V. Trambová 11 -13., E. Fořtová 15 - 16., R. Špeta 18. Kategorie II. V. Knettigová 1., A. Hašek 2 - 3., V. Matějková 3., J. Hašek 9.

      Atletika kategorie I. T. Bolek 1., V. Trambová 5., R. Špeta 11., E. Fořtová 15 - 16. Kategorie II. V. Knettigová 4., A. Hašek 6., V. Matějková 11., J. Hašek 12.

      Plavání kategorie I. R. Špeta 5., V. Trambová 13., T. Bolek 15 - 16., E. Fořtová 19. Kategorie II. V. Knettigová 2., J. Hašek 2., A. Hašek 7., V. Matějková 8.  

     Všechny výkony dětí se převedou na body a sečtou. V soutěži o nejvšestrannějšího přeborníka republiky pro rok 2019 to dopadlo takto, žákyně kategorie I. Viola Trambová 4., Emma Fořtová 14. Žáci kategorie I. Tomáš Bolek 2., Radim Špeta 14.       Žákyně kategorie II. Vanda Knettigová 3., Veronika Matějková 7., žáci kategorie II. Antonín Hašek 5., Jindřich Hašek 8.

      Úplným vyvrcholením přeborů bylo vyhlášení soutěže družstev v němž družstvo kategorie I. (Fořtová, Trambová, Bolek, Špeta) dosáhlo na 5. příčku.       Družstvu kategorie II. (Knettigová, Matějková, Hašek, Hašek) uniklo zlato jen o 12 bodíků, což se rovná v atletice při skoku dalekém 8cm.

      Všem našim závodníkům děkujeme za výborné výsledky a skvělou reprezentaci odboru všestrannosti celé Jihočeské župy.

 

Lenka Hašková